15 vjet Çmime KULT, shpallen të nominuarit e këtij viti!

Image

Çmimet KULT, të vetmet çmime kombëtare vjetore per artit dhe kulturën shqiptare, këtë vit mbushin plot 15-vjet.

Të martën, më datë 26 Nëntor, Akademia Kult sjell mbrëmjen e madhe të ndarjes së Çmimeve KULT, që vazhdojnë traditën e promovimit të artit dhe kulturës së vërtetë shqiptare, që prej vitit 2005, duke i dhënë një jehonë të denjë gjithë artistëve të mëdhenj dhe atyre të rinj.

Emrat më të spikatur dhe më elitarë, krijues dhe interpretues, shkrimtarë dhe përkthyes, regjisorë dhe aktorë, këngëtarë dhe muzikantë, balerinë dhe instrumentistë, artistë pamorë, gazetarë dhe figura të ekranit, do të përshkojnë tapetin e kuq të Çmimeve KULT 2019.

Janë 78 artistë të nominuar për 13 çmime të mëdha dhe 2 çmime speciale.

Në këtë edicion rikthehen çmimet: Interpretuesi Lirik i Vitit dhe Dokumentari KULT me nga 6 të nominuar secili.

Mbrëmja Gala, e cila do të mbahet në Sallën e Eventeve pranë Katedrales Ortodokse, fillon në orën 19:30 dhe transmetohet Live në Televizionin Kombëtar Klan Plus.

Surprizat e kësaj mbrëmjeje i zbuloni vetëm më 26 Nëntor!

78 TË NOMINUARIT PËR 13 ÇMIMET E MËDHA JANË SI MË POSHTË:

KËNGA E VITIT:

 1. Anxhela Peristeri me këngën “Pa Mua”
 2. Aurel Thëllimi me këngën “Të dua ty”
 3. Elton Deda me këngën “Qetësisht”
 4. Elvana Gjata me këngën “Gjërat kanë ndryshuar”
 5. Kejsi Tola me këngën “Më ke mua”
 6. Sidrit Bejleri me këngën “A e ke ndi?”

 INTERPRETUESI LIRIK I VITIT:

 1. Armaldo Kllogjeri me Don Josè në Operën “Carmen”
 2. Armando Likaj me Escamillo në Operën “Carmen”
 3. Denis Skura me Gabriel von Eisenstein në Operetën "Lakuriqi i natës" 
 4. Dorina Selimaj me Micaela dhe Frasquita në Operën “Carmen”
 5. Ivana Hoxha me Carmen në Operetën “Carmen”
 6. Renisa Laçka me Rosalinde në Operetën "Lakuriqi i natës"

INSTRUMENTISTI I VITIT:

 1. Ali Pengili, Oboe me Koncert për oboe Nr.2 ( sol minore) nga Ludwig August Lebrun
 2. Elvis Rudi, Flaut me Sonata për flaut dhe piano ngaJ.S.Bach, P.Gaubert, P.Sancan, dhe F.Kuhlau
 3. Jonian Kadesha, Violinë me Koncert Recital
 4. Marin Gjollma, Piano me Koncert për piano dhe orkestër nga F.Mendelssohn, L.V.Beethoven dhe R.Schumann
 5. Merita Rexha Tërshana, Piano me Koncert për piano dhe orkestër nga Tonin Harapi
 6. Tedi Papavrami, Violinë me Sonata për violinë dhe piano nga Ludwing Van Beethoven

BALERINI I VITIT:

 1. Adela Muçollari me Zhizel tek “Zhizel”
 2. Anxhelo Muçollarime Albert tek “Zhizel”
 3. Dion Gjinikame Hans tek “Zhizel”
 4. Fatjon Litome Albert tek “Zhizel”
 5. Ledia Sulajme Zhizel tek “Zhizel”
 6. Rovena Shqevime Mirta tek “Zhizel”

 “MONO-DRAMË / KOMEDIA E VITIT:

 1. Arben Derhemime “Rrno për me tregue”
 2. Gentian Hazizime “Çfarë do bëhem kur të rritem?”
 3. Herion Mustafarajme “Prapaskenat e fatit”
 4. Mehdi Malkame “Marr guximin…”
 5. Olta Dakume “Shirli Valentina”
 6. Romir Zallame “Mbroni shpellarin”

AKTORI I VITIT:

 1. Besmir Bitrakume Krijesa tek “Frankenshtain”
 2. Gentian Zenelajme Sesil Haversham tek “Komedia që shkon për dreq”
 3. Indrit Çobanime Makbeth tek “Makbeth”
 4. Koço Qendrome Harpagoni tek “Kopraci”
 5. Lulzim Zeqjame Henri tek “Frankenshtain”
 6. Roerd Toçeme Piter VanDan tek “Ditari i Ana Frank”

AKTORJA E VITIT:

 1. Egla Cenome Xhesi tek “Natën, Má!”
 2. Ilirda Bejlerime Ajo tek “Një engjëll në katin e 11-të”
 3. Ilire Vincame Nëna tek “Natën, Má!”
 4. Luiza Xhuvanime Medea tek “Medea”
 5. Luli Bitrime Znj. Makbeth tek “Makbeth”
 6. Zamira Kitame Frosina tek “Kopraci”

DOKUMENTARI I VITIT:

 1. Besnik Bishame “Fëmijët e diktaturës”
 2. Bujar Alimanime “Zois”
 3. Eno Milkanime “Atentatet e mëdha”
 4. Mevlan Shanajme “Koha e Pelikulës”
 5. Saimir Kumbarome “Një cicëron për historinë”
 6. Suela Bakodhe Yllka Gjollesha me “Dritë”

REGJIA E VITIT:

 1. Altin Bashame “Gomari i Babatasit”
 2. Andia Xhungame “Tag”
 3. Ema Andreame “Natën, Má!”
 4. Fatos Berishame “At Sergi”
 5. Ilir Bokshime “Frankenshtain”
 6. Kled Kapexhiume “Makbeth”

ARTISTI PAMOR I VITIT:

 1. Edi Hilame “Edi Hila: Piktori i transformimit”
 2. Gazmend Lekame “Lutja”
 3. Ilir Pojanime “Të eksplorosh të padukshmen”
 4. Kreshnik Xhikume “Vitruvian”
 5. Kristo Krisikome “Prolog epilog”
 6. Mikel Temome “TR.PR.VR”

LIBRI ALBANOLOGJIK I VITIT:

 1. Blerina Sutame “Hulumtime mbi veprën e Át Gjergj Fishtës”
 2. Matteo Mandalàme “Studime albanologjike”
 3. Nebi Bardhoshi dhe Olsi Lelaj me “Etnografi në diktaturë: Dija, Shteti dhe Holokausti Ynë”
 4. Pranvera Bogdanime “Balshajt”
 5. Rami Memushajme “Për shqipen standarde III”
 6. Romeo Gurakuqime “Shqipëria dhe "Tokat e lirueme" : 1939-1946”

LIBRI ARTISTIK I VITIT:

 1. Arian Leka me “Në kërkim të këmishës së humbur”
 2. Brajan Sukajme “Ciklopi”
 3. Diana Çulime “Vrasje në Kryeministri”
 4. Flutura Açkame “Roja i dritës”
 5. Gazmend Kapllanime “I keqi i vetes”
 6. Sabri Hamitime “Kukuta e Sokratit”

 PËRKTHIMI I VITIT:

 1. Agron Tufame “Flokëborët e zeza” nga Paul Celan
 2. Edit Dibrame “Albertina e zhdukur” nga Marcel Proust
 3. Edmond Tupjame “Një ballkon në pyll” nga Julien Gracq
 4. Erion Karabollime “Abadoni, engjëlli i skëterrës” nga Ernesto Sábato
 5. Parid Teferiçime “Dita e mbetur” nga Kazuo Ishiguro
 6. Primo Shllakume “Lulet e së keqes” nga Charles Baudelaire
 • Partnerët Tanë

  Bashkia Tiranë Ministria e Kultures Credins Bank Western Union Sigal Glina Karta Extra Celesi Media Info Kult Geraldina Sposa